Ruksak (pun) kulture četvrti put u našoj školi

U ponedjeljak 22. listopada 2024. u Školskoj knjižnici imali smo još jedanput priliku naučiti nešto novo kroz program edukativnih radionica Ruksaka (punog) kulture.

Ove godine gošća nam je bila Deborah Hustić iz Udruge za razvoj 'uradi-sam' kulture Radiona.org – Zagreb Makerspace koja je za učenike održala radionicu pod nazivom Theremin postcard.

Ovom prigodom učenici sedmih i osmih razreda izrađivali su elektronički glazbeni instrument u formatu razglednice. Svojim je svojstvima uređaj preteča sintesajzera i teremina. Teremin je glazbeni instrument koji se svira pokretom. Izumljen 1928. godine te je od tada vrlo zanimljiv svim eksperimentatorima zvuka.

Na radionici su učenici naučili kako napraviti DIY teremin čiji se zvuk modulira preko foto-senzora, a radionica je bila prilika da učenici s jako malo elektronskih komponenti ponesu kući svoju mini varijantu teremina tj. svojeg prvog elektronskog glazbenog instrumenta.

Radionica na intuitivan način polaznike uči osnovama elektronike, ali i načinu na koji se stvara zvuk kod elektroničkih glazbenih instrumenata. Radionicom je obuhvaćeno nekoliko STEAM područja poput lemljenja i elektronike.

Ovo je četvrta godina zaredom kako u našoj školi imamo sreću ugostiti programe Ruksaka. Prethodnih godina naši su učenici imali priliku sudjelovati na sljedećim radionicama: radiofonskoj i foley radionici „Oslikavanje zvukom“ u izvedbi filmske scenaristice i redateljice Silve Ćapin, zatim interaktivnoj glazbenoj radionici koju su u sklopu programa Ruksak (pun) kulture upriličili članovi mješovitog pjevačkog zbora Chorus angelicus iz Varaždina te radionici ''Mali arheolozi'' koju su održali kustosi Arheološkog muzeja iz Zagreba Ozren Domiter i Hana Ivezić.

Nastavna godina 2024./2025.

Poslijepodne - samo PŠ Frankopanska 80