2024-11-15 16:30:00

Izgradnja bunje u 3.d

Iz Muzeja grada Šibenika dr. sc. Jadran Kale krenuo je na put u moslavačke i slavonske krajeve. Donosi nam znanja i priče o kulturnoj baštini: učenici osnovnoškolske dobi gradit će bunju, ali i čuti što u krajevima podalje od građevnog materijala bunje - kamena, kulturna baština kaže o načelima natkrovljavanja, povezivanja i stabilnosti.

 Bunja (ćemer, kažun) građena je od neobrađena ili grubo obrađena kamena, u suhozidu. Nalazi se u poljima, vinogradima i maslinicima. Služi kao sklonište od nevremena, prostor za odmor ili spremište.

 Osim niza radionica za učenike, dr. sc. Jadran Kale autorski je predstavio knjigu Vodič kroz suhozidnu baštinu u Garešnici, Poilovlje – Centar za posjetitelje Natura 2000.

 "Suhozid je jedina baština prisutna u svim njenim vidovima: kao objekt, kompleks, krajolik ili nematerijalno kulturno dobro u kulturnoj baštini i kao stanište ili komponenta lokalnog kondicioniranja mikroklime u prirodnoj baštini. “

Zahvaljujući inicijativi gospođe Majane Štor, Nolenove mame, bunju su gradili i učenici 3. d razreda.  Učenici su bili dobro organizirani pod vodstvom profesora i brzo izgradili bunju.

Nakon početnog uvoda i prikaza bunje na fotografiji učenici su stiroporne ploče razvrstali po brojevima, koji su bili potrebni za krov, a započeli su temeljem( ploče bez brojeva ) koje su kružno slagali ,slično kao cigle na zidu. Na kraju su svi ušli u bunju pogledati kako izgleda iznutra, a najviše je stalo tri osobe odjednom.

Vrijeme je prošlo brzo, radno i veselo.

                                                                                        Učiteljica Andreja Žuger

 

https://youtu.be/5W7GbNmlh6c

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola Vladimira Nazora Daruvar